Loading...

معرفی سنگ های قیمتی

معرفی سنگ های قیمتی
بر پایه ی کاوش های باستان شناسی، هنر جواهر سازی در ایران، هم پایه ی تمدن کهن آن، از دیرباز شکل گرفته است. آثاری که در این گستره ی باستانی به دست آمده است، در جایگاه خود زیبا، سنجیده و درست ساخته شده اند.

ویژگی های انواع جواهر

یاقوت:

یاقوت سنگی است که نخستین بار ایرانی ها آن را کشف و استفاده کردند. نام ایرانی آن یاکند بوده که بعدا در زبان عربی به یاقوت تغییر کرده است. یاقوت انواع مختلفی دارد از جمله زرد، قرمز و کبود.
درباره ی میزان سختی آن گفته شده است که هیچ جواهری جز الماس نمی تواند آن را خراش دهد. یاقوت در آتش آسیب نمی بیند. حتی در کتاب های قدیمی، اشاره شده است که محک تشخیص اصالت یاقوت سرخ این بود که آن را در آتش قرار می دادند. حتی رنگ یاقوت پس از خارج شدن از آتش درخشش بیشتری پیدا می کرد.
یاقوت دارای لکه ها و ناخالصی هایی در درون خود است و همین یکی از راه های تشخیص یاقوت اصل از بدل است. همچنین یاقوت اصل اشعه ی ماوراءبنفش را از خود عبور می دهد.
گفته شده که طبع یاقوت سرخ و زرد  گرم و خشک و طبع یاقوت کبود سرد و خشک است. یاقوت باعث تقویت روحی می شود و نشاط آور است و خون را صاف می کند.

الماس:

الماس از جمله سنگ های قیمتی است که در اغلب کتاب های جواهر از آن یاد شده و جزو بهترین جواهرات دسته بندی شده است. یکی از مشخصه های الماس این است که بلورهای آن طوری کنار هم قرار گرفته اند که اشعه ی ایکس از آن می تواند عبور کند و منعکس شود.
الماس در تراش های مختلف در بازار وجود دارد. عمدتا تراش آن به صورت، برلیان، باگت، مارکیز، پرنس، اورال و تراش های فانتزی دیگر یافت می شود.
الماس طبعی خشک و سرد دارد. درباره ی خواص دارویی الماس گفته شده که سنگ الماس باعث قدرت یافتن و ایمنی از بلاهای مختلف می شود. تحمل دشواری ها را برای فرد بیمار آسان می کند.

مروارید:

شاید بتوان گفت نخستین مرواریدها از خلیج فارس شکار شده اند. ارزش مروارید به اندازه و شکل و رنگ آن است. اصل ترین مروارید که به آن مروارید دریایی گفته می شود، احتیاج به تراش ندارد و گران بها ترین نوع مروارید آنهایی هستند که تراش شان به شکل کروی است.
مروارید به وسیله ی جانواران نرم تن و به ندرت توسط حلزون ها به وجود می آید. گفته شده است که مروارید در داروسازی قدیم مورد استفاده قرار می گرفته و باعث افزایش سوی چشم می شده است.

زمرد:

زمرد در دوره ی ساسانیان بسیار مورد توجه بوده و در تاج پادشاهان زمرد نشانده می شد. زمرد طبیعی اشعه ی ماوراء بنفش را از خود عبور می دهد. زمرد سختی پایینی دارد و زود می شکند. طبع آن سرد و خشک بوده و گفته شده است که در داشتن قوت دل و خواب راحت موثر است.

فیروزه:

فیروزه از دوران باستان در معادن شهر نیشابور استخراج می شد. در دوره ی ساسانیان علاوه بر زیورآلات، ظروفی هم از جنس فیروزه برای دربار تهیه می شد. فیروزه دارای رنگ های آبی پررنگ تا کم رنگ و نیز سبز پررنگ تا کم رنگ است. فیروزه ی اصل با وجود لکه ها و ناخالصی هایش شناخته می شود. این جواهر با ارزش باعث افزایش سوی چشم شده و جزو سنگ های خوش یمن به شمار می آید.

عقیق:

عقیق به عنوان زیورآلات دربار هخامنشیان هم استفاده شده است. عقیق از قدیم به عنوان سنگ ثبات شهرت معروف شده است. باعث آرامش و تسکین روح می شود و دارای قدرت از بین بردن اضطراب می باشد.

آمیتیست:

آمیتیست دارای رنگی بنفش است که تحت تاثیر حرارت به رنگ زرد متمایل می شود. بسیار ترد و شکننده است و حرارت در آن شوک وارد می کند.
داشتن این سنگ باعث افزایش شجاعت در فرد می شود و باعث می شود فرد از دست خواب های پریشان خلاص شود. آمیتیست در باورهای مردم انتقال دهنده ی آرامش است.

کهربا:

در ایران معدن کهربا وجود ندارد و به احتمال قوی از کشور روسیه در طی تجارت های مختلف به ایران وارد شده است. گفته شده است که کهربا برای حفظ جنین زنان حامله اثر مثبتی دارد و همچینن برای درمان بیماری یرقان موثر است.

0
نظرات
  ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - دیدگاه شما در صورت لزوم همین جا بررسی و پاسخ داده می‌شود 
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد
  آمار
  • تعداد کالا: 530
  • بازدید امروز: 818
  • بازدید دیروز: 1196
  • بازدید کل: 772439